Ένα πρωινό στης Ακρόπολης τα μέρη….

Τον  ιερό βράχο της Ακρόπολης  με τα μνημεία της, που αποτελούν μοναδικά αριστουργήματα της αρχαίας αρχιτεκτονικής, επισκέφθηκαν οι μαθητές του Νηπιαγωγείου ΕΑΔΠΠΑ.

Τα παιδιά, με βάση τις γνώσεις που αποκόμισαν μέσα από το μάθημα της Ελληνικής Μυθολογίας για τα κατορθώματα του Θησέα, ενός από τους καλύτερους βασιλιάδες της πόλης της Αθήνας και μέσα από την περιήγηση τους για την ίδια την πόλη και κυρίως για τον ιερό βράχο της Ακρόπολης, με μεγάλο ενθουσιασμό περπάτησαν  ανάμεσα στα ιερά μνημεία της.

Θαύμασαν από κοντά τα Προπύλαια, τον Ναό της Απτέρου Νίκης, το Ερέχθειο  και κυρίως τον μεγαλόπρεπο Παρθενώνα που συγκεντρώνει τον θαυμασμό όλου του κόσμου αιώνες τώρα.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με την πολύτιμη αρωγή των γονέων των μαθητών του Νηπιαγωγείου.